Rak jajnika (łac. carcinoma ovarii) jest znany również pod nazwą nowotwór jajnika. Rak to nowotwór złośliwy. Rozwija się w jednym lub w obu jajnikach.
Guz nowotworowy powstaje poprzez nadmierne i nieprawidłowe rozmnażanie się komórek. Rozmnażający się guz może przejść na sąsiednie tkanki i dawać przerzuty do odległych narządów takich jak np. płuca. Rak jajnika to jedna z głównych przyczyn zgonów nowotworowych wśród kobiet. Wiąże się to z nie zawsze możliwym wczesnym wykryciem choroby.
Diagnostyka raka jajnika polega na wykonywaniu szeregu badań. Można go stwierdzić za pomocą badania dwuręcznego narządów miednicy oraz badania USG. W początkowej fazie nowotwór jest niebolesnym guzkiem znajdującym się z boku trzonu macicy. W późniejszym okresie guz można wyczuć przez powłoki brzuszne. W jamie otrzewnowej można również znaleźć płyn.
Kobiety, u których w rodzinie występował rak jajnika, należą do grupy ryzyka. Jeżeli u bliskich krewnych zdarzał się nowotwór, należy wykonywać: badania ginekologiczne dwa razy w roku, USG i oznaczanie markera CA-125 we krwi jeden raz do roku. W celach profilaktycznych kobietom z obciążeniem rodzinnym po 35. roku życia zaleca się usunięcie jajników.
Monika K