Rak jądra to pojęcie, które obejmuje dużą grupę złośliwych guzów. Powstają one w jądrach z różnych rodzajów komórek występujących w narządzie.
Często rak powstaje w wyniku zmian zachodzących w przebiegu rozwoju zarodka w macicy. Wtedy resztki komórek jądra mogą pozostać w odległych częściach ciała, np. w mózgu lub w sutku. Jest to przyczyną powstania nowotworów w miejscach odległych od jąder w późniejszych latach życia. Podobnie w jądrach utrzymują się pierwotne komórki embrionalne i powodują powstanie w jądrach guzów zbudowanych z komórek nienależących do jąder.
Rak jądra występuje pod postacią bardzo rzadkich guzów. U mężczyzn w wieku powyżej 40. lat praktycznie nie występują. Najwięcej guzów notuje się wśród mężczyzn rasy czarnej.
Mężczyźni chorują w pierwszych latach dzieciństwa oraz między 20. a 30. rokiem życia. Główne niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą choroba, to łatwość powstawania przerzutów szerzących się przez naczynia chłonne i krwionośne do odległych narządów takich jak kości lub płuca.
Monika K