+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Nowotwór płuc » Radioterapia raka płuca

Radioterapia raka płuca

Radioterapia raka płuca, czyli groźnego nowotworu płuc, jest stosowana w ograniczonej postaci raka drobnokomórkowego płuc. Dodatkowo pacjent nie może posiadać przeciwwskazań do napromieniowania. Są to: stopień sprawności poniżej 2 wg skali WHO ( 60 pkt. wg skali Karnofsky'ego), obecność czynnego zakażenia, płyn w jamie opłucnowej, ubytek masy ciała powyżej 10 proc. w ciągu 3 miesięcy przed leczeniem.

Radioterapia jest kojarzona z chemioterapią w przypadku raka drobnokomórkowego. Przynosi to lepsze wyniki terapeutyczne. Jednak ponosi to za sobą większą toksyczność leczenia.

Leczenie chemiczne trwa około 6. cykli. Po zakończeniu wprowadza się napromieniowanie obszaru guza pierwotnego i śródpiersia. Stosuje się dawkę Dg=55Gy, która znacząco poprawia kontrole miejsca choroby.

W raku niedrobno komórkowym napromieniowanie to leczenie uzupełniające po zabiegu operacyjnym. Jednak stosuje się je tylko w wyjątkowych przypadkach, np. w obecności komórek nowotworowych w linii cięcia w kikucie oskrzela oraz masywne zajęcie węzłów z przejściem nowotworu poza torebkę.

Radioterapia to również leczenie uzupełniające w skojarzeniu z indukcyjną chemioterapią. Dodatkowo stosuje się je: po zabiegu operacyjnym w przypadku remisji w IIIA stopniu zaawansowania, po uzyskaniu reemisji, w skojarzeniu jedynie z chemioterapią przy braku remisji po chemioterapii. Sama radioterapia jest stosowana w stopniu IIIB.

Efekty uzyskuje się także w połączeniu z chemioterapią, które są leczeniem radykalnym. W IV stopniu zaawansowania metoda ta jest stosowana jako leczenie paliatywne.

Monika K

Mam pytanie,moja mama choruje na raka płuc i własnie ma leczenie przez radioterapie.Czy istnieje taka możliwość że może jakoś na nas promieniować na nas czy powinna sama spać w pokoju?bardzo proszę o odpowiedż i radę.Dziękuje ~anki
Nie musi Pani spać w oddzielnym pokoju, dawki są dostosowane na tyle, aby nie stwarzały większego zagrożenia dla samego pacjenta i otoczenia. ~medisa.pl
Witam,
chciałabym zapytać czy istnieją jednoznaczne standardy dotyczące okresu czasu do kontroli po leczeniu skojarzonym (chemio plus radioterapia), czy termin jest indywidualną decyzją lekarza prowadzącego.

Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź, ewentualnie link do wytycznych np na stronach Termedii czy Medycyny Praktycznej lub innej gdzie można dowiedzieć się w jakim czasie od leczenia należy np badać markery czy zrobić TK.
Pozdrawiam! ~Melisa
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie