Radioterapia to jest wykorzystywana w leczeniu nowotworów. Polega on na wykorzystywaniu promieniowania jonizującego o wysokich energiach. Wiązka promieni jest precyzyjnie nakierowana na komórki nowotworowe w celu ich zabicia.
Część ciała gdzie znajdują się komórki nowotworowe jest poddawana promieniowaniu a promienie często zbiegają się w jednym miejscu pod różnymi kątami aby zminimalizować uszkodzenia w sąsiednich zdrowych tkankach.
Takie leczenie powinno być szczegółowo zaplanowane, aby obliczyć leczniczą dawkę promieniowania. Aby nie uszkodzić innych organów radioterapeuta wcześniej ustawia chorego w odpowiedniej pozycji i wykonuje dodatkowe badania scyntygraficzne guza. Często dla chorych obszarów ,takich jak głowa lub szyja gdzie napromieniowanie przysparza trudności, wykonuje się plastikowy odlew napromienianej części ciała ,aby unieruchomić ją na czas naświetlania.
Leczenie radioterapią może być stosowane jako pojedynczy zabieg lub jako cała seria. Zabieg trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesny.
Jednak takie leczenie może mieć uciążliwe skutki uboczne; w zależności od obszaru napromieniania są to: zmęczenie, nudności,wymioty i rozwolnienie, zaczerwienienie i podrażnienie skóry w leczonym obszarze. sztywność stawów i mięśni w leczonym obszarze, utrata owłosienia i zmniejszona potliwość leczonego obszaru (zwykle przejściowe), kaszel i zadyszka, bolesne oddawanie moczu.
Reakcja na radioterapię jest sprawą indywidualną lecz pewne wskazówki lekarza mogą pomóc radzić sobie i sprawić ,by chory poczuł się jak najlepiej.
Karolina J