Przysadka mózgowa
Przysadka mózgowa to gruczoł o średnicy 1cm i wadze ponad 0,5g. Jest ona bezpośrednio połączona z mózgiem za pośrednictwem lejka i położona pod przysadką mózgową. Przysadka spełnia nadrzędną rolę wśród gruczołów dokrewnych i składa się z części nerwowej (bezrdzennych włókien nerwowych i komórek glejowych) i gruczołowej (bogato ukrwione płaty przednie i tylne). Płat przedni produkuje hormony tropowe oddziałujące na inne gruczoły dokrewne, a płat tylni gromadzi i uwalnia neurohormony produkowane przez podwzgórze.
Niedoczynność przysadki
Niedoczynność przysadki wywołuje: karłowatość, niedoczynność tarczycy i nadnercza, osłabienie funkcji płciowych. Natomiast nadczynność powoduje gigantyzm, akromegalię i cukrzycę przysadkową.
Schorzenia przysadki
Do
schorzeń przysadki można również zaliczyć takie, które są związane z uciskiem powiększonej przysadki na struktury mózgu (zwłaszcza na nerwy wzrokowe). Objawy tego schorzenia to: bóle głowy, wymioty, ograniczenia widzenia oraz objawy niedoboru hormonów przysadki. Takie guzy rozpoznaje się najczęściej dzięki badaniom radiologicznym i rezonansowi magnetycznemu, a leczy się operacyjnie lub poprzez naświetlania i leki farmakologiczne.
Monika K
Mam niedoczynność tarczycy i powiększoną przysadkę mózgową.Leczę się w poradni endo.ale bez operacji się nie obejdzie.Jakie będą skutki pooperacyjne ~Grażyna
Lekarz po rezonansie magnetycznym stwierdził u mnie opuchniętą przysadkę mózgową co to takiego czy to groźne? ~ela
Witam mam ten sam problem , powiększkona przysadka mózgowa :( czy to jest bardzo groźne ?? :( ~Marta