Rak to choroba tajemnicza. Mimo ogromnych wysiłków badaczy i mimo postępów w badaniach nie udało się jeszcze odnaleźć jednoznacznej przyczyny występowania raka sutka. Nie znaleziono jasnego kryterium podziału raka sutka. Jednak poznano pewne czynniki, które mogą mieć wpływ na powstawanie i pojawienie się nowotworu.
Najbardziej poznany jest czynnik genetyczny. Najbardziej prawdopodobne jest pojawienie się raka sutka, jeżeli choroba pojawiła się przed 35. rokiem życia u krewnych 1. stopnia. Naturalnie, występowanie raka w poprzednich pokoleniach nie oznacza, że wszystkie kobiety w rodzinie będą chorowały na ten nowotwór. Jest to jedynie predyspozycja skłaniająca członków rodziny do poddawania się okresowym badaniom lekarskim w celu wczesnego wykrycia ewentualnych nowotworowych zmian.
Kolejnym czynnikiem predysponującym wydaje się być dłuższy kontakt z promieniowaniem Rtg, ze spożywaniem lub wdychaniem szkodliwych związków chemicznych. Powstawaniu każdego rodzaju nowotworu sprzyjają znacznie częściej związki chemiczne, które skażają atmosferę, rozpuszczalniki czy materiały izolacyjne. Dodatkowo wykryto wirusy jako czynnik kancerogenny.
Hormony są również pewnym czynnikiem predysponującym do powstania nowotworu. Szczególnie jest brane pod uwagę wczesne pojawienie się miesiączki, macierzyństwo po 30. roku życia, bezdzietność, późna menopauza oraz zażywanie środków antykoncepcyjnych.
Monika K