Przyczyny raka prostaty nie są dokładnie poznane. Nie wiadomo co powoduje przemianę jednej lub kilku prawidłowych komórek w złośliwe komórki rakowe zaczynające się rozwijać w sposób niekontrolowany. Jednak udowodniono, że niektóre czynniki sprzyjają zezłośliwieniu komórek zdrowych.
Do czynników sprzyjających powstaniu raka należy miedzy innymi promieniowanie jonizujące wysyłane przez aparaturę rentgenowską. Dlatego bardzo ważne jest unikanie prześwietlania oraz ograniczenie się tylko do zabiegów koniecznych. Za rakotwórcze uznano również promieniowanie, które jest wysyłane przez skały i podkłady niektórych minerałów, np. woda zawierająca radon oraz łupki bitumiczne.
Jak dotąd nie wykazano dziedzicznej predyspozycji do zachorowań na raka prostaty. Jednak, gdy w rodzinie występują lub występowały przypadki raka we wcześniejszych pokoleniach, wskazane jest okresowe badanie lekarskie.
Podrażnienie na poziomie komórkowym mogą powodować choroby zakaźne oraz o przebiegu przewlekłym. Z biegiem czasu takie podrażnienie może prowadzić do rozwoju raka. Prostata to narząd wysoce wrażliwy na wszystkie szkodliwe wpływy, dlatego należy podejmować odpowiednie kroki zaradcze.
Są także inne czynniki, które zwiększają możliwość zachorowania na raka. Są to: tytoń, narkotyki, alkohol, skażające powietrze miejskie związki chemiczne oraz substancje używane w przemyśle żywnościowym, m.in. konserwanty i barwniki.
Monika K