Przyczyny pylicy płuc
Przyczyną pylicy płuc są cząsteczki minerałów dostające się do układu oddechowego poprzez wdychanie ich z powietrzem.
Wdychanie krzemu może spowodować pylicę u robotników, górników, zatrudnionych przy drążeniu tuneli, osób obsługujących piaskarki, szlifierzów.
Przyczyną pylicy azbestowej jest praca w kopalniach azbestu oraz przy budowie statku. Narażeni na nią są również palacze tytoniu. Dodatkowym minusem azbestu jest to, że jest on rakotwórczy.
Pylica berylowa powstaje na skutek styczności z berylem. Są na nią narażeni robotnicy fabryk wytwarzających lampy neonowe oraz pracownicy sektora kosmiczno - lotniczego.
Spawacze i szlifierzy mogą mieć zaburzenia, które na zdjęciach rentgenowskich określane są jako pylica żelazowa płuc. Ten rodzaj pylicy nie ma większych konsekwencji dla czynności płuc.
Monika K
PRACUJĘ W w hurtowni materiałów budowlanych siedzę w pobliżu rozcieńczalników uniwersalnych,ekstrakcyjnych, nitro, korin - które parują, widzę jak ich ilość znika. Do tego wapno, cement, tynki i inne strasznie pylą, aż biało od nich mam na biurku. Mam wysuszoną skórę, nos non stop zatkany,zawroty głowy i jakiś dziwny suchy kaszel jakby z oskrzeli do tego jestem ciągle osłabiona(byłam u arelgologa testy mi zrobił i wyszło ,że mam uczulenie na roztocza 1 i 2 typu, ale nic mu nie wspomniałam o tej chemii którą wdycham, bo wtedy nie widziałam związku). Teraz zastanawiam się czy moje zdrowie może być zagrożone z powodu tych warunków w jakich przebywam??? i gdzie mam się udać, do jakiego lekarza??? ~Ewal79
Ewo, moim zdaniem warunki, w których pracujesz, zapylenie, związki chemiczne mogą mieć istotny wpływ na stan Twojego zdrowia i to błąd, że nie powiedziałaś o tym lekarzowi, swoją drogą sam także powinien Cię o to zapytać w ramach wywiadu środowiskowego. Moim zdaniem idź z tym do pulmonologa. ~medisa_pl