Jedną z głównych przyczyn przeziębienia są zakażenia wirusowe. Chorobę wywołuje wiele różnych gatunków wirusów łatwo rozprzestrzeniających się wśród ludzi.
Wirusy grypy są łagodne, lecz bardzo zakaźne. Przenoszą się drogą kropelkową. Małe kropelki wydzieliny z dróg oddechowych są rozpylane dzięki chorej osobie, która kicha. Dzięki temu wirusy mogą "podróżować" między jednym organizmem, a drugim i zakażać kolejnych ludzi.
Najczęstszym miejscem zakażenia są skupiska ludności w sklepie, przychodni, szkole, autobusie, zakładzie karnym, przedszkolu czy żłobku. Jeśli w zatłoczonym autobusie kichnie choć jeden człowiek, to z pewnością po kilku dniach przeziębionych będzie wielu pasażerów.
Bezpośredni kontakt z chorą osobą jest także przyczyną zarażenia. Dzieje się to na przykład podczas pocałunku lub uścisku dłoni.
Wirusy przeziębienia atakują w porze chłodnej i wilgotnej: późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Wtedy organizm człowieka jest najmniej odporny na infekcje. Częste zmiany temperatury (wchodzenie z zimnej ulicy do ciepłego pomieszczenia) nie wpływają dobrze na stan błony śluzowej nosa i gardła. Dodatkowo niska temperatura wpływa niekorzystnie na przepływ krwi przez tkanki dróg oddechowych, zmniejszając ją.
Monika K