Przyczyny próchnicy zębów
Przyczyną uszkodzenia szkliwa, a w dalszej kolejności głębszych tkanek zęba, są kwasy. Powstają one na skutek rozkładu przez bakterie (stale obecne w jamie ustnej) cukrów dostarczanych z pożywieniem. Kwasy powodują obniżenie pH w jamie ustnej. Gdy jego wartość jest niższa niż 5, rozpoczyna się demineralizacja szkliwa. Wtedy wypłukiwane są jony wapnia, które decydują o jego odporności. Szkliwo staje się porowate i matowe.
Czynniki powodujące próchnicę
Indywidualna podatność jest spowodowana np. wiekiem (im młodsze zęby tym mniej mineralizowane, czyli słabsze), budową zębów (lepiej rozwija się próchnica im więcej bruzd i szczelin), zgryzem (im bardziej stłoczone i krzywe zęby, tym trudniej utrzymać higienę).
Brak higieny - niezmywalna regularnie płytka nazębna sprzyja mnożeniu się drobnoustrojów.
Dodatkowo bakterie obecne w jamie ustnej przetwarzają cukier w kwasy, które uszkadzają szkliwo. Kwasy potrzebują około pół godziny, żeby obniżyć pH w jamie ustnej do takiej wartości, kiedy szkliwo zacznie być niszczone. Wystarczy więc w ciągu pół godziny po posiłku wyczyścić dobrze zęby, aby uniknąć próchnicy.
Monika K
A czy można w punktach? ~mtii
Próchnica to infekcja. Osoby myjące zęby nawet kilka razy dziennie i stosujący super pasty też mają ubytki.
Higiena jest ważna ale w przypadku osób o dużym ryzyku próchnicy i zaawansowanym stadium infekcji nawet w przypadku kiedy zjedzą
tony past i kilometry nitek. To nie wystraczy.
Infekcję wykrywa się specjalistycznymi testami np cariscreen ATP i na tym etapie mozna pacjenta wyleczyć bez borowania, bezstresowo !! ~Krystyna