+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Dur plamisty » Przyczyny i objawy duru plamistego

Przyczyny i objawy duru plamistego

Dur plamisty pojawił się w okresach wojny i głodu i zawsze był plaga dla ludzkości, była już znana w starożytności. Do zakażenia dochodzi wtedy, gdy chory drapiąc się po ciele wciera zarazki w uszkodzony naskórek przez wszy, które przenoszone są na człowieka wraz z ich kałem. Wysuszony kał, wszy także może być przyczyną zakażenia błony śluzowej oczu i jamy ustnej. Zakażenie od wszy ludzkiej, która żyje najczęściej w bieliźnie, głownie w szwach jest rzadkie w warunkach higienicznych.

Objawy duru plamistego

Od momentu infekcji aż do pierwszych objawów upływa 7-14 dni. Zespól chorobowy cechuje się nagłym wystąpieniem gorączki, dreszczy, bólu głowy i silne osłabienie. Gorączka dochodzi nawet do 40 st. C i utrzymuje się z niewielkim spadkami przeważnie w godzinach porannych. Miedzy 4 a 6 dniem pojawiają się drobne plamy, które początkowo są różowe i niewielkie a potem robią się sinoniebieskie i wznoszą się nieznacznie ponad skórę. Najczęściej występują w okolicach pachwin i górnej części tułowia następnie szybko pokrywa całe ciało, z wyjątkiem twarzy, podeszew stóp i dłoni. W późniejszym okresie plamy bledną i może pojawić się złuszczenie skóry.

Zapobieganie durowi plamistemu

Należy tępić wszy za pomocą środków owadobójczych, przeprowadzać odwszenie osób i odkażanie przedmiotów zawszonych. Ważne jest dostęp do instalacji sanitarnej dla utrzymania higieny. Istnieje także skuteczna szczepionka przeciwdurowa, której zastosowanie jest czasami wskazane.

Karolina J

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie