Przyczyny dysfagii
Przyczyną dysfagii, a więc problemów z połykaniem może być wiele chorób. Jeśli pacjent stopniowo nie jest w stanie połykać coraz mniejszych cząstek pokarmów, a z czasem nawet i płynów, niezbędne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza.
Dysfagia górna jest to problem z przesunięciem pokarmów z jamy ustnej do gardła i przełyku; dysfagia dolna charakteryzuje się zatrzymaniem transportu pożywienia wewnątrz przełyku. Dysfagia górna może być spowodowana zmianami zapalnymi, urazami w obrębie jamy ustnej, języka czy podniebienia, a także nowotworami czy chorobami układu nerwowego, takimi jak udar czy stwardnienie rozsiane.
Dysfagia dolna może być spowodowana zmianami w obrębie przełyku wynikającymi z owrzodzeń czy oparzeń przełyku, a także z powodu nowotworu lub z powodu zaburzeń czynnościowych przełyku. Zmiany w narządach sąsiednich, takie jak tętniak aorty czy guzy śródpiersia, również mogą spowodować trudności z połykaniem.
Marta P
Od roku mam dysfagie,poprostu pokarm nie slucha mnie w jamie ustnej .Nie moge nad tym zapanowac i krztusze sie.Moj jezyk jest jak dretwy. Jem papki czasem uda mi sie skomsumowac kanapke z twarozkiem lub dzemem.Czasem tez wymiotuje lub krwawia mi dziasla.Pojawiaja mi sie siniaki samoistne lub czerwone wybroczyny na ciele calym ale najwiecej na udach i podudziach.
Mam juz dosc. Choruje na astme oskrzelowa i zazywam leki,mam tez luszczyce rozpoznana,ale nie leczona, a raczej luszczycowe zap. stawow bo w miejscu zmian stawy mam popuchniete.
Gastroskopie mialam dobra.Plytki krwi raczej w normie,a nawet tendencje wzrostowe.
Znajomy mowil ze moze przeszlam wylew lub poczatki stwardnienia rozsianego? ~zalamana
Jesli ktos ma jakis pomysl co mam zrobic to prosze napiszcie ~zalamana
Zaburzenia połykania mogą być związane z chorobami gardła/krtani (warto skonsultować się z laryngologiem), chorobami neurologicznymi, chorobami układu pokarmowego. Nie jest związane z łuszczycą. Co do zaburzeń krzepnięcia warto wykonać dokładniejszą diagnostykę (konsultacja z hematologiem). ~medisa.pl