+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Duszność » Przyczyny duszności sercowej

Przyczyny duszności sercowej

Większość chorych, którzy odczuwają duszność, cierpi na choroby układu oddechowego. Jednak duszność jest również częstym objawem choroby serca. W celu lepszego zrozumienia przyczyn występowania duszności należy rozpatrzeć osobno duszność nagłą i stałą.

Duszność nagła

Duszność nagła to rodzaj duszności, która występuje nagle. Pojawia się w przebiegu wielu chorób utrudniających dopływ powietrza do płuc. Najczęściej są to zmiany w układzie oddechowym. Często występuje przy astmie, obecności ciała obcego w drogach oddechowych, zapaleniu płuc, zapaleniu oskrzeli, infekcji, odmie opłucnowej, napadach lęku. Wtedy występuje uczucie duszenia się. Wielkość drzewa oskrzelowego jest zmniejszona, co utrudnia przepływ powietrza w drogach oddechowych.

Duszność stała lub przewlekła

Duszność stała jest zwana inaczej dusznością przewlekłą. Jest następstwem choroby, która rozwija się przewlekle i stopniowo. Tak samo powoli narasta uczucie duszności.

Do najczęstszych przyczyn występowania przewlekłej duszności sercowej należą: zapalenie oskrzeli, brak enzymów umożliwiających normalny przebieg procesów chemicznych w ustroju, choroby utrudniające rozszerzanie się klatki piersiowej w procesie oddychania. Rozedma płuc jest chorobą, która rozwija się w zaawansowanych przypadkach przewlekłego zapalenia płuc.

Monika K

Duszność po spaniu i po dłuższym wypoczynku. Po przebudzeniu i niewielkim wysiłku związanym z wstawaniem i przebieraniem się okolicy klatki piersiowej może wystąpić nasilający się ból duszący. Pojawia się przy tym również kaszel poranny. Nie wskazane jest wychodzenie z domu i oddychanie zimnym powietrzem, denerwowanie się i lękanie, palenie.
Stopniowo i powoli zwiększając swoją aktywność, {ruch i ćwiczenia} można pokonać tę dolegliwość wciągu dnia, zwiększając wydolność płuc. Gdy organizm nasz rozgrzeje się dojdzie do swojej normy, można wtedy bić rekordy, dźwigać, burzyć i budować.
Po kolejnej nocy lub po dłuższym wypoczynku sytuacja się powtarza i dolegliwości powracają. Dotyczy to osób młodych jak i starszych z wiekiem duszność może się nasilać. Nie ma na to lekarstwa, tak po prostu
jest. Wiele osób w obawie przed innymi ukrywa ten fakt. Ludzie zawsze czegoś się boją, zawsze coś podejrzewają. Taką mają naturę. ~Nailuj
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie