+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Białaczka » Przewlekła białaczka szpikowa

Przewlekła białaczka szpikowa

Przewlekła białaczka szpikowa pochodzi z komórek bardziej morfologicznie i funkcjonalnie zróżnicowanych. Jej przyczyną jest nadmierny rozrost komórek szpiku.

Przyczyna tego rodzaju białaczki nie jest znana. Uważa się, że głównym czynnikiem jest promieniowanie jonizujące.

Ryzyko zachorowania wzrasta u osób narażonych na działania węglowodorów aromatycznych i promieniowania. Posiadanie tzw. chromosomu Filadelfia (wady genetycznej) wiąże się również z dużym ryzykiem białaczki. Przewlekła białaczka szpikowa dotyczy częściej ludzi w średnim i starszym wieku.

Objawy przewlekłej białaczki szpikowej

Objawy przewlekłej białaczki szpikowej pojawiają się dość późno. Jeżeli już wystąpią, to najczęściej w postaci ucisku w nadbrzuszu, który jest wywołany powiększeniem się śledziony i wątroby. U mężczyzn obserwuje się bolesny wzwód prącia. W okresie zaostrzenia choroby pojawiają się objawy anemii (zmniejszenie masy ciała), uszkodzenie siatkówki oka i śledziony, gorączka (nocne poty) i zaburzenia świadomości.

Dodatkowo chorzy odczuwają osłabienie, wzmożone pocenie się, skazę krwotoczną. Z powodu niedokrwistości pojawiają się bladość powłok skórnych, bladość błon śluzowych i szybka męczliwość. Objawem są również rozproszone nacieki z komórek białaczkowych w narządach wewnętrznych takich jak nerki, serce, wątroba i płuca.

Monika K

Od jakich parametrow tz.od jakiego poziomu bialych krwinek mozemy podejrzewac bialaczke/wiek57 lat/ ~Marika
To nie do końca zależy od ilości krwinek białych, a od obecności blastów we krwi (czyli komórek, które tak naprawdę tam być nie powinny). W białaczce przewlekłej odsetek białych krwinek może sięgać 100 000. W ostrej, może sięgać 20 - 30 tysięcy. Ale nie jest to parametr decydujący o czymkolwiek. Dla porównania liczna białych krwinek w przypadku kamicy moczowej wynosi 20 tysięcy leukocytów. ~medisa_pl
Czy takie nacieki, np. na wątrobie czy płucach mogą być przeszkodą do dalszego leczenia chorego, czy mimo to jest szansa na leczenie i w konsekwencji na wyleczenie? ~Wadera4
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie