+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Radiologia » Prześwietlenie z kontrastem

Prześwietlenie z kontrastem

W celu uzyskania wyraźniejszego obrazu tkanki, wprowadza się do tej części ciała, która ma zostać prześwietlona płyn pochłaniający promienie rentgenowskie (kontrast). Dzięki temu, że promienie X nie mogą przejść przez kontrast, powstaje podobny obraz podobny do obrazu jaki powstaje podczas prześwietlenia tkanek o gęstości zbliżonej do gęstości kości.

Istnieje kilka różnych rodzajów prześwietleń z kontrastem:

Prześwietlenie z wykorzystaniem soli baru jako kontrastu


Prześwietlenie z wykorzystaniem soli baru jako kontrastu jest wykorzystywane podczas badania poszczególnych części układu pokarmowego. Aby uwidocznić na zdjęciu tkanki miękkie układu pokarmowego używa się jako kontrastu mieszaniny siarczanu baru z wodą.

W technice jednego kontrastu używany jest tylko siarczan baru. W ten sposób na zdjęciu ukazuje się tylko zarys "rurowego" narządu wewnętrznego, który jest badany. W technice podwójnego kontrastu używany jest baryt (siarczan baru) i powietrze. Powstaje wtedy obraz powierzchni układu pokarmowego.

Jeśli badany jest przełyk, żołądek oraz jelito cienkie kontrast podawany jest doustnie. Jeśli badane jest jelito grube kontrast wprowadza się do odbytu (tzw. wlew doodbytniczy).

Mimo że badanie kontrastem z wykorzystaniem baru zostało wyparte już przez endoskopię, nadal jest czasami przydatne, szczególnie jeśli badany ma problemy z przełykaniem lub ma krwawienia z odbytu.

Monika K

Czy takim badaniem mozna zobaczyc perforacje jelita? ~ola
Tak takim badaniem najczęściej udaje się uwidocznić perforację, jednak czasami obraz jest niecharakterystyczny i trudno go zinterpretować. ~medisa.pl
Co zrobić w sytuacji gdy po badaniu RM z użyciem kontrastu soli baru, pozostało częściowe i bolesne ograniczenie ruchomości mięśni ręki, oraz?
I drugi problem, jakie skutki uboczne może spowodować, proteza zębowa z elementami metalowymi? ~Adam z Krakowa
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie