+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Cykl miesiączkowy » Przebieg cyklu miesiączkowego (przebieg miesiączki)

Przebieg cyklu miesiączkowego (przebieg miesiączki)

W przebiegu cyklu miesiączkowego (przebieg miesiączki) najpierw jest faza pęcherzykowa (folikularna), podczas której wydzielany jest FSH. Gdy pęcherzyki jajnikowe dojrzeją, rozpoczynają wytwarzanie estrogenów, co daje sygnał do pobudzania wydzielania kolejnego z hormonów LH.

Kolejną fazą, jest faza owulacyjna, podczas której obserwuje się pęknięcie dojrzałego pęcherzyka. Jajo, które się z niego wydostało przemieszcza się do jajowodu.

Ostatnią fazą jest faza ciałka żółtego (luteralna), podczas której pęknięty pęcherzyk Graafa rozwija się w ciałko żółte pod wpływem hormonu LH. Następnie zostaje wydzielony progesteron, który przygotowuje ścianę macicy do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionego jaja. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia ciałko żółte zanika, a obniżenie poziomu hormonów powoduje złuszczanie się górnej warstwy macicy i krwawienie – menstruację.

Jeżeli dojdzie do zapłodnienia pod wpływem hormonów przysadkowych ciałko żółte zamienia się w ciałko ciążowe produkujące progesteron. Natomiast w macicy błona śluzowa i błony płodowe zarodka tworzą łożysko zapewniające wymianę substancji między krwią matki a płodu.

Jeżeli przyjmujemy, ze jajeczkowanie w przeciętnym 28-dniowym cyklu menstruacyjnym następuje około 14-16 dnia ( pierwszy dzień to wystąpienie krwawienia), oraz, że jajo żyje ok. 2 dni, a plemnik 3-4 dni, to za dni płodne należy uważać okres pomiędzy 9 a 18 dniem cyklu miesięcznego. Im stosunek płciowy jest bliższy w czasie momentowi wydalenia jaja, tym są większe szanse na zapłodnienie.

Natomiast dni niepłodne to okres pierwszych dziewięciu dni cyklu oraz dziesięciu ostatnich.

Trzeba jednak zaznaczyć, ze czasami zastępują odstępstwa od opisanych wyżej prawidłowości cyklu.

Monika K

Witam mam zapytanko mam problem z miesoczka spuzyłam z chłopakiem w czasie misoczki i skoczyła sie po 3 dnak co zawsze małam 7 dni ~gosia23
Gosiu, podczas stosunku płciowego wydziela sie hormon- oksytocyna, która powoduje skurcz naczyń krwionośnych. Dlatego dochodzi do zahamowania krwawienia podczas stosunku i po nim. ~medisa_pl
Czasami stosunek podczas okresu może skrócić czas trwanie miesiączki.
Pozdrawiam ~kasia09
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie