+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Ciąża » Przebieg ciąży

Przebieg ciąży

Po rozpoznaniu ciąży, kobieta ma obowiązek kontrolować przebieg ciąży, poprzez okresowe kontrolne badania lekarskie. Na pierwszym spotkaniu lekarz przeprowadza z ciężarną wywiad lekarski na temat jej przebytych chorób i w rodzinie, rodzaju przyjmowanych leków i obecnych alergiach. Na postawie tego wywiadu lekarz może już ocenić czy ciąża będzie przebiegała z powikłaniami, czy bez nich.

Jeśli już przy tym spotkaniu lekarz będzie podejrzewał przebieg ciąży z powikłaniami zaleci on dokładniejszą obserwację, z częstymi badaniami kontrolnymi, a jeśli zajdzie taka potrzeba skieruje ciężarna na badania specjalne, na przykład nakłucie owodni (jest to jedna z błon płodowych otaczających płód i tworzących tzw. jajo płodowe), aby pobrać płyn owodniowy i wykryć ewentualne zmiany chorobowe płodu; np. u kobiet powyżej 40. roku życia rośnie ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa (mongolizm) lub z inna wadą wrodzoną. Lekarz zbiera informacje także o wcześniejszych ciążach, porodach, poronieniach i cięciach cesarskich.

Podczas wizyty mierzone jest także ciśnienie tętnicze, sprawdzana jest masa ciała oraz zaleca się także badanie moczu.

W analizie krwi jest określana grupa i obecność czynnika Rh oraz stężenie przeciwciał w celu wykrycia chorób, które mogą okazać się zagrożeniem dla płodu z powodu wywołania u niego zaburzeń rozwojowych. Choroby te to różyczka, toksoplazmoza i kiła. Przeciwciała pojawiają się we krwi w czasie niektórych chorób i utrzymują się w stanie określonym czasem jako tzw. uśpienie. Poddaje się tez ciężarna badaniu klinicznemu, a w razie potrzeby kieruje się ją na inne badania specjalne, np. ultrasonografię, która pozwala ocenić stan płodu. Ciężarna badana jest także pod kątem obrzęków (stóp, rąk itp.).

Bicia serca płodu można posłuchać od 12 tygodnia, a od 14 tygodnia można sprawdzić powiększanie się macicy obmacywaniem brzucha. Trochę później można w taki sposób określić położenie płodu i jego poszczególnych części, zwłaszcza części przodującej.

Karolina J

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie