Prądy diadynamiczne (DD) inaczej zwane prądami Bernarda są stosowane w terapii przeciwbólowej. Problem działania przeciwbólowego prądów diadynamicznych jest złożony, rozważając ich wpływ trzeba brać pod uwagę działanie prądu stałego oraz nałożonych na niego impulsów prądów diadynamicznych.
Wykazano, że prąd stały z nałożonymi na niego impulsami o określonej częstotliwości powtarzania powoduje zmniejszenie odczuwania bólu. Diadynamik, podobnie jak inne zabiegi elektrolecznicze, powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Powoduje ono zwiększenie przewodnictwa elektrycznego, co można zaobserwować w trakcie wykonywania zabiegu. Lepsze ukrwienie tkanek, a co za tym idzie lepsze ich odżywianie i zwiększenie przemiany materii, ma istotny wpływ w leczeniu wielu stanów chorobowych, szczególnie obrzęków pourazowych oraz zaburzeń ukrwienia obwodowego.
Stosowanie zabiegu z użyciem prądów diadynamicznych, powoduje izometryczną gimnastykę mięśnia i daje w efekcie jego przekrwienie i obniżenie napięcia. Jest to wykorzystane w leczeniu zespołów bólowych przebiegających ze wzmożonym napięciem mięśniowym, szczególnie jest to przydatne w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa oraz dyskopatii.