Do najczęstszych powikłań marskości wątroby należą obrzęki nóg a także wodobrzusze, które spowodowane są głównie ciężkimi zaburzeniami krążenia trzewnego. Łatwe siniaczenie się a także przedłużone krwawienie (często z nosa i dziąseł bez widocznej przyczyny) jest spowodowane spadkiem wytwarzania czynnika krzepnięcia. Pojawiająca się żółtaczka wynika z niemożności przerabiania bilirubiny. Wzrost ciśnienia w żyle wrotnej może spowodować poszerzenie się naczyń krwionośnych żołądka i przełyku, w wyniku czego mogą się tworzyć żylaki przełyku, które pękając prowadzą do krwotoku a nawet i śmierci.
Uszkodzona wątroba nie jest w stanie usuwać toksyn i produktów przemiany materii z organizmu, a te docierając do mózgu mogą wywoływać zaburzenia osobowości, śpiączkę a nawet śmierć.
Należy z dużą ostrożnością stosować leki w przypadku marskości wątroby, ponieważ wątroba nie jest w stanie właściwie ich przetwarzać a to może powodować zwiększenie siły ich działania a zatem i toksyczność.
U mężczyzn zaburzenia metabolizmu hormonów spowodować mogą zanik owłosienia, jąder a także zaburzenia potencji. Chora wątroba może również zwiększać ryzyko niewydolności nerek a także prawdopodobieństwo zakażeń bakteryjnych.
Marta P