Porażenie mózgowe dziecięce jest to upośledzenie spowodowane uszkodzeniem mózgu. Do porażenia dochodzi w czasie rozwoju płodowego, podczas porodu albo tuż po urodzeniu się dziecka.
Porażenie mózgowe dziecka charakteryzuje się niepełnym rozwinięciem lub nie funkcjonowaniem prawidłowo części mózgu. Najczęściej jest to obszar odpowiedzialny za wykonywane ruchy i kontrolę pracy mięśni. Bywa, że efekty porażenia są mało widoczne: dziecko jest tylko trochę niezdarne lub niedołężne. Choroba może być jednak przyczyną poważnego upośledzenia obejmującego u niektórych dzieci wszystkie cztery kończyny, u innych tylko jedną stronę ciała. Czasami tylko jedna kończyna jest słabsza.
Często porażenie mózgowe jest związane z upośledzeniem umysłowym. Około 1/3 dzieci z porażeniem mózgowym ma niski współczynnik inteligencji (IQ poniżej 70), a 1/3 ma trudności w uczeniu się i wykonywaniu skomplikowanych operacji myślowych. Wiele osób z porażeniem mózgowych, które nie są dotknięte upośledzeniem intelektu, mają zaburzenia mowy, wzroku lub słuchu oraz padaczką. Rozpoznanie przeprowadzane jest zazwyczaj na podstawie objawów. Mimo, że objawy są wywołane uszkodzeniem lub zaburzeniem funkcji mózgu, zmiany patologiczne są często zbyt małe, aby mogły zostać wykryte w badaniach diagnostycznych.
Porażenie mózgowe w 70% przypadków ma charakter spastyczny, czyli mięśnie są nadmiernie sztywne i napięte. Jest to skutek uszkodzenia drogi ruchowej na jej wyższym piętrze, tzw. neuronu ośrodkowego (górnego). Uszkodzenie jest efektem obumarcia na skutek działania substancji toksycznych lub niedoboru tlenu.
Karolina J