Półpasiec jest wywoływany przez wirusa, który należy do grupy wirusów opryszczki. Półpasiec jest często następstwem ospy wietrznej, gdyż wirus jest analogiczny do tej choroby.
Półpasiec występuje u osób dojrzałych lub wieku podeszłym. Wirusy opryszczki zwykłej i ospy wietrznej, pozostają w zwojach nerwowych w stanie utajenia po zakażeniach nerwowych w stanie utajenia po zakażeniach przebytych w dzieciństwie, które mogą powodować nawroty zmian lub półpasiec. Dochodzi do tego w okresie obniżonej odporności organizmu i w chorobach wyniszczających.
Półpasiec jest bardzo bolesną chorobą nerwów obwodowych. Obejmują one tylko jedną połowę ciała. Choroba zaczyna się od swędzenia na obszarze zwanym dermatomem. Następnie na skórze pojawiają się pęcherzyki i czerwone plamki. Czasami towarzyszy temu gorączka i złe samopoczucie. Pęcherzyki te są wypełnione przezroczystym płynem, który może zawierać domieszki krwi. Tworzą się samoistne nadżerki, które mogą ulec zakażeniu bakteryjnemu. Swędzeniu towarzyszy ból. Ma on charakter pieczenia i jest trudny do wytrzymania. Zmiany te stopniowo ustępują w ciągu 2-3 tygodni. Mogą pozostać przebarwienia skóry i blizny po drapaniu się. Niekiedy może występować także nerwoból, który utrzymuje się przez długi czas.
Proces chorobowy może nawracać w postaci bólu, ale już bez pojawiania się pęcherzyków. Półpasiec może się rozwinąć na każdej strefie skóry. Często pojawia się na tułowiu. Najczęściej półpasiec ma przebieg lekki i ustępuje samoistnie po kilku dniach, rzadko pozostawiając po sobie ślady.
Karolina J