Półkąpiele są zabiegami mniej obciążającymi organizm. Wykonuje się półkąpiele ciepłe i gorące. W przypadku półkąpieli ciepłej temperatura wody powinna wynosić 32-34 st. C. Podczas wykonywania zabiegu woda powinna sięgać pacjentowi do pępka, podczas gdy siedzi on w wannie. Przed przystąpieniem do zabiegu należy obmyć twarz oraz klatkę piersiową zimną wodą, następnie wejść do wanny, zanurzyć się na krótko w wodzie po szyję i przyjąć pozycję siedzącą.
W czasie zabiegu pracownik ma za zadanie polewać kilkakrotnie plecy i kark pacjenta. Następnie za pomocą gumowego węża wpuszcza się do wanny zimną wodę, aby obniżyć temperaturę wody kąpielowej o 4-5 st. C. Ochłodzona wodą należy ponownie polać chorego. Czas trwania zabiegu nie powinien wynosić więcej niż 4-5 min. po zakończeniu zabiegu należy wytrzeć ciało do sucha ogrzanym ręcznikiem kąpielowym.
Aby dodatkowo pobudzić naczynia skórne półkąpiel można połączyć ze szczotkowaniem rąk, nóg, klatki piersiowej i brzucha, do tego celu wybiera się szczotkę o niezbyt twardym włosiu.
Półkąpiel gorącą wykonuje się w podobny sposób, z tą różnicą, że temperatura wody do zabiegu wynosi 38-42 st. C a czas zabiegu jest wydłużony do 10-15 min.
Wskazaniami do zabiegów półkąpieli są: nerwice i psychonerwice, ograniczone schorzenia układu nerwowego, przewlekle schorzenia gośćcowe, nerwobóle, przewlekłe stany zapalne narządów rodnych oraz układu moczowego.
Półkąpieli gorących nie stosuje się u osób wyniszczonych i wieku starczym.