Nowotwory są podzielone na łagodne i złośliwe. Główną cechą różnicującą jest struktura charakteryzująca oba rodzaje nowotworów.
Nowotwory złośliwe są podzielone na grupy w zależności od tkanki, od której się wywodzą. Są to raki, mięsaki i nowotwory złośliwe z tkanek zarodkowych. Raki to nowotwory złośliwe pochodzenia nabłonkowego. Są to m. in. raki podstawno - komórkowe skóry, raki płaskonabłonkowe błon śluzowych.
Mięsaki wywodzą się z tkanki mezenchymatycznej. Występują w tkankach miękkich takich jak mięśnie oraz w układzie krwiotwórczym. Nowotwory wywodzące się z tkanek zarodkowych pochodzą z macierzystych tkanek i narządów. Przykładem jest nerwiak zarodkowy. Cecha charakterystyczną nowotworów złośliwych jest wszczepianie się w zdrowa tkankę i tworzenie nacieków i przerzutów. Obraz mikroskopowy przypomina raka wszczepiającego się w swoją ofiarę.
Nowotwory łagodne dzielą się na nowotwory pochodzenia nabłonkowego oraz pochodzenia nienabłonkowego. Do pierwszej grupy należą brodawczaki, a do drugiej włókniaki.
Główną różnicą pomiędzy nowotworem złośliwym i łagodnym jest to, że nieleczony i późno wykryty rak lub mięsak prowadzi do śmierci.
Monika K