Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest związana ze zmniejszeniem przepływu powietrza. Jest to spowodowane zmianami zapalnymi w oskrzelach, które powodują ich zwężenie i są przyczyną przebudowy miąższu płucnego. Wydaje się to być reakcją płuc na gazy, pyły i dym tytoniowy.
POChP rozwija się na tle przewlekłego zapalenia oskrzeli i prowadzi do rozedmy płucnej. Polega ona na rozdęciu pęcherzyków płucnych. Jest to choroba nieuleczalna. Zmniejszenie przepływu przez drogi oddechowe w jej przebiegu jest odwracalne tylko w niewielkim stopniu. POChP trwa wiele lat, ma okresy zaostrzeń wtedy, gdy dochodzi do zapalenia oskrzeli czy płuc.
POChP to najczęstsza choroba płuc, na którą cierpi już ponad 2 mln Polaków. Często zapadają na nią osoby, które palą bądź paliły papierosy. Ryzyko zachorowania zwiększa się również podczas przebywania w pomieszczeniach, w których występuje działanie szkodliwych pyłów i gazów.
Do możliwych powikłań należą: uszkodzenie serca (przewlekłe serce płucne i niewydolność krążenia), przewlekła niewydolność oddechowa, zatorowość płucna.
Monika K