Płuco to narząd układu oddechowego, dzięki którym możliwe jest oddychanie. Płuca występują u człowieka w liczbie dwóch, po obydwu stronach klatki piersiowej. Są połączone z tchawicą za pomocą dwóch oskrzeli. Posiadają gąbczastą, bardzo miękką strukturę. Dzięki temu w czasie aktu wdechu i wydechu mogą się rozszerzać i kurczyć.
Płuca wypełniają prawie całą klatkę piersiową. Ich gąbczasta struktura ma kolor różowy. Każde płuco jest podzielone głębokimi szczelinami na płaty. Prawe płuco posiada dwie szczeliny i trzy płaty, a lewe - jedną szczelinę i dwa płaty.
We wnętrzu płuca znajdują się oskrzela przypominające drzewo. Każde oskrzele dzieli się na dwa lub trzy inne, mniejsze. Najcieńsze odgałęzienia to oskrzeliki, są bardzo cieniutkie, cieńsze niż włosy. Oskrzeliki są zakończone małym woreczkiem, który wygląda jak pęcherzyk. Jest ich około 300 milionów.
W pęcherzykach, które zawierają powietrze, następuje wymiana tlenu na dwutlenek węgla. Tlen przechodzi tam do krwi, a dwutlenek węgla jest z niej usuwany. Podczas aktu wdechu i wydechu płuca nie poruszają się same. Wciąganie i wytłaczanie powietrza powodują ruchy żeber i mięśni oddechowych.
Prawe i lewe płuco różnią się wyglądem. Prawe płuco jest większe, posiada trzy płaty. Lewe płuco jest mniejsze i posiada dwa płaty. Jest to spowodowane położeniem serca, które znajduje się bardziej po stronie lewej. Na płucach wytwarza ono wycisk sercowy.
Monika K