+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Wykwity, wypryski » Pęcherze skórne

Pęcherze skórne

Pęcherze skórne są to wypukłe zmiany skórne, które powstają na skutek rozdzielenia się warstw tworzących skórę. Przestrzeń między nimi wypełnia się przezroczystym płynem surowiczym, w niektórych przypadkach ma on w sobie domieszki krwi. Jeśli dojdzie do zakażenia, pęcherz ten wypełnia się ropą.

Skóra składa się ze skóry właściwej i naskórka. Skóra właściwa zawiera wiele naczyń krwionośnych, z których pod wpływem tarcia czy też oparzenia wypływa płyn surowiczy. Nie jest on w stanie rozerwać naskórka, dlatego płyn zbiera się między nim a skórą właściwą.

Pęcherz pozostaje na skórze do czasu jego pęknięcia pod wpływem urazu zewnętrznego lub też płyn surowiczy nie wchłonie się. Przyczynami wystąpienia pęcherzyków są najczęściej otarcia lub oparzenia, ukłucia owadów i niektóre choroby wywoływane przez wirusy. Pęcherze, które powstają pod wpływem działania bakterii zawierają ropę.

Pęcherze powstałe pod wpływem tarcia powodują uczucie pieczenia i ból jeszcze przed ich wystąpieniem. Pęcherze po ukłuciu owada powodują swędzenie i zaczerwienienie. Przy oparzeniu ból wyprzedza pęcherz.

Aby uniknąć występowania pęcherzy należy pamiętać o wygodnym obuwiu, na dłuższe spacery czy wędrówki piesze należy zakładać wełniane skarpetki, przy pracy narzędziami należy nosić rękawiczki.

Kiedy pęcherze pojawiają się bez wyraźnej przyczyny należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy ich nakłuwać ani nacinań. W większości przypadków pęcherze wchłaniają się same. Jeśli nie jest to możliwe należy przebić je specjalną igłą, usunąć cały płyn i nałożyć opatrunek.

Karolina J

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie