+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Metabolizm » Odmrożenie

Odmrożenie

Odmrożenie najprościej mówiąc jest to powstanie lodu w tkankach na skutek wystawiania swojego ciała na niską temperaturę. Najbardziej narażone są te części ciała, które są najmniej osłonięte, np. ręce, stopy, nos, uszy i podbródek.

Odmrożenia mogą być powierzchowne i dotyczyć tylko skóry, mogą jednak obejmować także tkanki leżące pod nią, wtedy groźne jest wystąpienie gangreny (obumarcia tkanek) co może doprowadzić do amputacji odmrożonej części ciała. Nie prawdą jest, że szkodzi tylko bardzo niska temperatura. Temperatura już poniżej zera stopni może spowodować odmrożenie jeżeli nie podejmie się odpowiednich środków.

Odmrożenie zaczyna się od skurczu naczyń krwionośnych. Powoduje to zmniejszenie dopływu krwi i ciepła niesionego z nią. Jeżeli trwa to długo, wtedy komórki krwi zaczynają się rozpadać wskutek powstawania w nich kryształków i tworzenia skupisk komórek blokujących naczynia - to jeszcze bardziej pogarsza dopływ krwi. Brak tlenu przyczynia się do uszkodzenia tkanek. W ciężkich przypadkach, gdy krążenie nie powraca nawet po ogrzaniu organizmu, może dojść do gangreny.

Objawy: intensywne zimno w określonej części ciała, mniej lub bardziej dotkliwy ból, stopniowo narastające uczucie zdrętwienia i zesztywnienia. Odmrożone miejsce jest sine lub blade i zupełnie nieczułe.

Po odmrożeniu mogą pojawiać się przezroczyste pęcherze na skórze, niekiedy koloru czerwonego, gdy nastąpiło krwawienie. Jest to niepokojący objaw. Po tygodniu pojawiają się czarne strupy oddzielające strefę odmrożoną od zdrowej tkanki. Jeśli dochodzi do zakażenia wtedy strefa jest wilgotna i wydziela płyn.

Pierwsza pomoc w przypadku odmrożenia to ogrzanie danej części ciała. Czasem stosuje się też leki zmniejszające ból lub rozszerzające naczynia tętnicze. Jeżeli tkanki uległy martwicy konieczna jest amputacja.

Karolina J

Jak leczyć odmrożenie domowym sposobem ~zosia
Należy ogrzać całe ciało (mieszkanie, ogrzewany samochód), zastosować ciepłe okłady na odmrożone części ciała, suche, jeśli skóra jest uszkodzona. Pić ciepłe płyny (np. herbata), najlepiej bezalkoholowe. ~medisa.pl
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie