W zależności od lokalizacji zmian oraz stopnia zaawansowania rozróżnia się kilka odmian pleców okrągłych.
Kifoza patologiczna wrodzona jest dość wcześnie rozpoznawana, charakteryzuje się długim, regularnym łukiem oraz występowaniem rodzinnym. Inną postacią tej wady jest kifoza patologiczna wrodzona kostnopochodna. W zdjęciach RTG przejawia się niewielkim lukiem i ostrym kątem załamania, jest to spowodowane sklinowaceniem jednego z kręgów piersiowych. Przyczyn pleców okrągłych jest kilka, mogą to być: zmiany pourazowe, krzywica, gruźlica kręgosłupa, choroba Scheuermana, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i zablokowanie stawów kręgosłupa.
Kifoza pourazowa najczęściej występuje po złamaniu kręgosłupa, w wyniku osteoporozy lub po nieodpowiednio leczonym drobnym urazie.
Kifoza krzywicza (garb krzywiczy siedzeniowy) może być jednym z objawów krzywicy występującej w dzieciństwie. Charakteryzuje się zaburzeniami odkładania wapnia i fosforu w kościach, przez co kręgosłup jest bardziej podatny na zniekształcenia, a mięśnie są zwiotczałe. W ciężkich przypadkach kifoza krzywicza występuje w postaci kątowo zarysowującego się garbu siedzeniowego. Leczenie polega na podawaniu witaminy D3, fizykoterapii (nasłonecznianie skóry) a także stosowaniu odpowiednich ćwiczeń ruchowych. W okresie niemowlęcym dziecko powinno dużo czasu przebywać w pozycji leżącej, zwłaszcza na brzuchu. Niezbędnym przygotowaniem do pozycji siedzącej jest czworakowanie, oraz wzmacnianie mięśni pleców oraz brzucha.
Kifoza gruźlicza (garb gruźliczy) wynika ona z procesu gruźliczego zajmującego trzony kręgowe. Zniekształcenie to pojawia się najczęściej do 10 roku życia. Kształt kifozy jest uzależniony od tego ile trzonów zostało zainfekowanych, w leczeniu bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie, które zapobiega rozszerzaniu się ogniska gruźliczego oraz zniekształceniom klatki piersiowej.
Kifoza oczopochodna występuje u krótkowidzów, a także u osób z zaburzeniami widzenia obuocznego jak: heterotrofiia, zez, asymetryczny visus. Plecy okrągłe można również spotkać u osób o bardzo wysokim wzroście.