Są dwa sposoby obrony organizmu przed atakiem patogenów, takich jak bakterie lub wirusy. Monocyty i neutrofile, które są rodzajem białych krwinek, migrują do tkanek ciała, wyłapują i niszczą zarazki szkodliwe. Inny rodzaj krwinek białych, limfocyty, wytwarzają przeciwciała w odpowiedzi immunologicznej po pojawieniu się patogenów w organizmie. Te mikroskopijne substancje unieszkodliwiają zarazki po reakcji połączenia z nimi.
Atakujące zarazki zostają rozpoznane przez organizm. Potem następuje ich lokalizacja i niszczenie za pomocą przeciwciał, które są silnymi związkami chemicznymi. Każdy z nich działa na określony rodzaj patogenu. Przed dotarciem do zakażonego miejsca, przeciwciała są wytwarzane przez limfocyty będące rodzajem białych krwinek.
Reakcję obronną organizmu wywołują antygeny. Są to liczne substancje chemiczne znajdujące się na szkodliwych organizmach wnikających do ciała. Antygeny są rozpoznawane i uznawane za elementy obce przez układ obronny organizmu. Układ ten produkuje przeciwciała będące odpowiedzią na szkodliwe substancje. Przeciwciała wiążą się z antygenami unieszkodliwiając je.
Małych, a nawet mikroskopijnych organizmów jest bardzo dużo. Są nimi bakterie. Jedne z nich są nieszkodliwe, żyją na skórze lub w jelicie człowieka. Jednak, gdy dostaną się przez ranę do ciała i zaczną się mnożyć, stają się patogenne. Są również bakterie, które wywołują choroby, dostające się do organizmu z pożywieniem lub powietrzem.
W organizmie człowieka jest wytwarzane kilka rodzajów krwinek białych. Do komórek żernych można zaliczyć makrofagi i granulocyty obojętnochłonne. To one bronią ustrój przed szkodliwymi patogenami. Po wniknięciu pasożytów, przechodzą przez ściany naczyń krwionośnych do tkanek. Tam rozpoznają i pożerają wnikające bakterie, ponieważ są przyciągane przez znajdujące się w patogenach liczne związki chemiczne. Komórki najpierw kontaktują się z bakterią, potem otaczają ją i wchłaniają. Jest to proces zwany fagocytozą. Po nim następuje wydzielanie substancji w celu rozłożenia bakterii.
Monika K