Zakażenie chlamydiami u mężczyzn objawia się wystąpieniem białożółtej wydzieliny ropnej wypływającej z cewki moczowej. Ujście cewki moczowej może być zaczerwienione. Ponadto pojawić się może ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu, a także zwiększona częstotliwość jego oddawania i uczucie parcia na pęcherz. Objawy u mężczyzn: śluzowy (rzadziej ropny) wysięk z cewki moczowej oraz świąd i pieczenie w okolicy jej ujścia.
U kobiet zakażenie chlamydiami w większości przypadków ma przebieg bezobjawowy. Czasami może wystąpić uczucie dyskomfortu w dolnej części brzucha, które zazwyczaj mylnie interpretowane jest jako objaw zapalenia pochwy czy bóli okołomiesiączkowych.
Objawy u kobiet to: zapalenie szyjki macicy wraz z śluzoworopnymi upławami, krwawienia międzymiesiączkowe, pieczenie i świąd przy oddawaniu moczu, wzmożone parcie na mocz oraz bóle w podbrzuszu.
Nieleczona zakażenie chlamydiami może doprowadzić u kobiet do zapalenia narządów układu rozrodczego, zapalenia okołowątrobowego i okołowyrostkowego i niepłodności. Zakażenie płodu jest przyczyną zapalenia spojówek, gardła, płuc i przewodu pokarmowego u noworodka. U mężczyzn powikłania po chorobie to głównie zapalenie gruczołu krokowego i najądrza oraz okresowo mniejsza płodność. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn zakażenie może powodować zespół Reitera (zapalenie spojówek, cewki moczowej i stawów).
Marta P