Do charakterystycznych objawów świerzbu należy świąd, szczególnie silny nocą a także po ciepłej kąpieli, co sprzyja uczynnieniu świerzbowców. Objawem są także zmiany skórne w formie grudek, plam i przeczosów (liniowe nadżerki naskórka, które są spowodowane silnym drapaniem).
W czasie początkowego zakażenia pasożytem objawy rzadko występują przez pierwszy miesiąc. Po kolejnych zakażeniach pojawiają się w ciągu 4 dni. Tymi objawami są przede wszystkim dotkliwe swędzenia, które nasilają się w czasie nocy; wysypka w zmarszczkach, która pojawia się między palcami, pod łokciami i kolanami, pod piersiami, wokół członka i pomiędzy łopatkami.
Świerzb pojawia się na palcach rąk, w fałdach skórnych, w okolicach brodawek sutkowych u kobiet, w okolicach narządów płciowych u mężczyzn, w okolicach pępka a także na pośladkach.
U dzieci zazwyczaj choroba dotyka dłoni oraz podeszw stóp, gdzie pojawiają się pojedyncze czerwone grudki. Drapanie się może doprowadzić do wtórnego zakażenia bakteriami miejsc zajętych już przez świerzb.
Marta P