Rak żołądka może dawać nietypowe dolegliwości odczuwane w nadbrzuszu, które wskazywać mogą raczej na nieżyt. Zwykle chory traci apatyt i chudnie (szczególnie traci chęć na mięso). Mogą też występować mdłości i wymioty, które są bardzo częste w późniejszym okresie choroby, a potem krwawienie z dziąseł.
W większości przypadków nie wymacuje się żadnego guza w nadbrzuszu. We krwi można stwierdzić spadek ilości krwinek czerwonych wskutek wewnętrznego krwawienia z guza. W celu ustalenia rozpoznania bardzo przydatne jest badanie radiologiczne, a szczególnie gastroskopia (oglądanie ścian żołądka za pomocą aparatu optycznego wprowadzonego na długiej rurce przez usta), która umożliwia też pobranie tkanki guza do badania mikroskopowego (biopsji).
Rak żołądka nie daje wczesnych objawów. Do objawów występujących najczęściej należą tzw. objawy niecharakterystyczne, czyli takie, które mogą występować w różnych stanach chorobowych. W związku z tym każdy taki objaw powinien być skonsultowany z lekarzem.
Do objawów takich zaliczamy:
- bolesność w nadbrzuszu lub śródbrzuszu (objawy związane z naciekaniem innych organów przez raka żołądka)
- brak apetytu (w wyniku zaniku błony śluzowej żołądka i obniżenia wydzielania kwasu solnego)
- nudności i wymioty
- uczucie pełności (spowodowane przeszkodą w opróżnianiu żołądka lub umiejscowieniem guza w części przedoddźwiernikowej)
- smoliste stolce i niedokrwistość (spowodowane krwawieniem z guza do światła żołądka)
- utratę masy ciała (utrudnienie w przyjmowaniu pokarmów oraz wyniszczenie nowotworowe tzw. kacheksja w zaawansowanej postaci choroby)
- utrudnienia w połykaniu (rak umiejscowiony we wpuście żołądka i utrudniający
przechodzenie pokarmu z przełyku do żołądka)
- wymioty treścią krwistą (spowodowane krwawieniem z raka wpustu)
- wymioty treścią "fusowatą" (spowodowane krwawieniem z guza umiejscowionego zazwyczaj w innych niż wpust częściach żołądka).
Karolina J / HealthWay