Rak skóry dzieli się na dwa rodzaje: rak podstawnokomórkowy oraz rak kolczystokomórkowy. Wzrost raka podstawnokomórkowego trwa kilka lat. Rak zwykle nie daje przerzutów. Jego całkowitym przeciwieństwem jest rak kolczysto komórkowy, który rośnie szybciej i nieleczony daje przerzuty do węzłów chłonnych.
5 proc. wszystkich nowotworów złośliwych skóry stanowi czerniak skóry. Rozwija się z melanocytów błon śluzowych, skóry oraz tkanki naczyniowej oczu.
Jednym z głównych objawów wskazujących na pojawienie się nowotworu jest ciemna, nierównomiernie zabarwiona plama o nieregularnym kształcie brzegów. Jej wielkość przekracza 6 mm i może mieć postać guzowatą. Zmiana często daje objawy swędzenia. Czerniak jest najgroźniejszym nowotworem skóry, lecz mniej groźna postać rozwija się na kończynach.
Jednym z pierwszych objawów raka skóry jest pojawienie się ranki lub brodawki. Zmiana nie goi się. Podczas ocierania o kołnierzyk lub bieliznę - przeszkadza. Takie objawy powodują zgłoszenie się chorego do lekarza. Raki skóry można prawie zawsze wyleczyć metodą chirurgicznego wycięcia zmiany.
Monika K