+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Nowotwór płuc » Objawy raka płuca

Objawy raka płuca

Niestety rak płuca jest najczęściej rozpoznawany w zaawansowanym stadium. Miarą trudności we wczesnym rozpoznaniu jest odsetek chorych leczonych chirurgicznie, który stanowi około 10 proc. w Polsce i 16 proc. na świecie.

Objawy związane z nowotworem są zazwyczaj objawami wywodzącymi się z masy guza w oskrzelach. Są to objawy niecharakterystyczne. U 80. proc. chorych występuje kaszel, u 40. proc. - stany zapalne, u 15 proc. bolesność w obrębie klatki piersiowej i duszność. Objawy są związane z naciekaniem raka w obręb pni nerwowych, ściany klatki piersiowej, opłucnej i śródpiersia.

Duszność

Duszność to objaw związany z zamknięciem światła dużych oskrzeli oraz obszarów niedodmy. Często występuje wysięk, który jest krwisty, w jamie opłucnowej. Duszność występuje we wcześniejszym okresie, gdy chorzy mają już ograniczoną powierzchnię oddechową przez choroby takie jak rozedma czy zwiększenie oskrzeli u palaczy.

Krwioplucie

Krwioplucie jest objawem raka płuc u 20-50 proc. chorych. W każdym przypadku krwioplucia należy podejrzewać obecność guza nowotworowego. Objaw różnicuje się z gruźlicą.

Chrypka

Chrypka to jeden z objawów raka płuca. Najczęściej występuje w okresie, gdy guz jest już nieoperacyjny. Chrypka jest spowodowana przez naciekanie na nerw krtaniowy wsteczny, gałąź nerwu błędnego.

Zespół żyły głównej górnej

Zespół żyły głównej górnej (z.ż.g.g.) to zespół objawów występujący w przypadku ucisku lub naciekania przez guz pierwotny lub powiększone węzły chłonne na żyłę. Do objawów należą: sinica, obrzęk twarzy i szyi, rozdęcie żył szyjnych, objawy niedomogi oddechowej. Nieleczony zespół prowadzi do obrzęku mózgu, w którym występują objawy wzrostu ciśnienia śródczaszkowego oraz obrzęku głośni. Stany te mogą prowadzić do zgonu.

Zespół Pancosta

Zespół Pancosta to choroba powstająca w przebiegu raka płaskonabłonkowego. Są to objawy spowodowane naciekaniem guza nowotworowego, umiejscowionego w szczycie płuca. Zespół charakteryzuje się silnymi bólami barku oraz okolicy przykręgosłupowego brzegu łopatki (naciekanie odcinka Th2). Często występują bóle łokciowej strony zamienia (związane z naciekaniem Th1), przedramienia oraz palców IV i V (naciekanie C8).

W około 60 proc. najczęstszą przyczyną jest rak płaskonabłonkowy. Drugą jest rak wielkokomórkowy. W 5 proc. zespół wywołuje rak drobnokomórkowy. Leczenie należy rozpocząć od wykonania biopsji, czyli diagnostyki histologicznej guza znajdującego się najczęściej u szczytu płuca. Szybkie rozpoznanie decyduje o sposobie leczenia choroby.

Zespół Hornera

Zespół Hornera (miosis, ptosis, endophtalmus) to choroba związana z guzem nowotworowym, który znajduje się w szczycie płuca. Nowotwór nacieka splot gwiaździsty.

Powiększenie węzłów chłonnych

W nowotworze płuc jednym z objawów jest powiększenie węzłów chłonnych nadobojczykowych oraz węzłów chłonnych leżących wzdłuż mięśnia skośnego przedniego szyi.

Zespoły paranowotworowe

Zespoły paranowotworowe to zespoły, które są zazwyczaj związane z rakiem drobnokomórkowym. W przebiegu choroby występuje guz, który wydziela substancje hormonalnie czynne. Są to ACTH oraz ADH. ACTH to hormon adenokortykotropowy wywołujący w nadmiarze zespół Cushinga, a ADH to hormon antydiuretyczny związane z zespołem zatrucia wodnego (zespołem Schwartza-Barttera).

Hiperkalcemia

Hiperkalcemia to nadmiar wapnia we krwi. Jest spowodowana wytwarzaniem hormonu, który jest podobny do PTH. Podwyższony poziom wapnia wywołuje: brak apetytu, zaparcia, świąd skóry, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czynności wydalniczej nerek oraz zaburzenia świadomości.

Palce pałeczkowate

Palce pałeczkowate występują w przebiegu osteoartropatii przerostowej. Ma je około 4-12 proc. chorych.

Rogowacenie brunatne

Rogowacenie brunatne to zapalenie skóry o charakterze przerostowym. Występuje w okolicy pachwinowej, pachowej i szyjnej. Pojawia się u 5 proc. chorych w przebiegu raka gruczołowego.

Zespoły neurologiczne

Jest wiele chorób neurologicznych, które występują przy pojawieniu się guza w płucu. Są to zespoły takie jak: neuropatie obwodowe, encefalopatia, zapalenie wielomięśniowe, zapalenie skórno - mięśniowe, zespół miasteniczny Lamberta-Eatona.

Monika K

poszerzenie wneki lewej ~STANISLAW
Proszę mi napisać co oznacza TTF-1(+w części komórkowej)(+),p63
(-) ~Mena
Moj tata pali już 38 lat , z rana ma dosc mocny kaszel , a od niedawna bola go wszystkie miesnie i stawy -wszystko . Puchną stopy . ~123
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie