+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Osteoporoza » Osteoporoza pierwotna i wtórna

Osteoporoza pierwotna i wtórna

Osteoporozę możemy podzielić na pierwotną i wtórną.

Do osteoporoz pierwotnych zalicza się te, których pochodzenie nie jest do końca poznane, a zmiany osteoporotyczne są głównym objawem zaburzeń homeostazy wapnia i patologii tkanki kostnej. Do tej grupy możemy zaliczyć:

- osteoporozę idiopatyczną - występuje u dzieci i młodzieży obojga płci, u których nie stwierdzono zaburzeń hormonalnych,
- osteoporozę pomenopauzalną - dotyczy przede wszystkim kobiet w wieku 50-75 lat,
- osteoporozę inwolucyjną - związana z zaawansowanym wiekiem i zmianami typowymi dla starzenia się organizmu.

Osteoporozy wtórne towarzyszą między innymi nadczynności nadnerczy, przytarczyc, tarczycy, unieruchomieniu, alkoholizmowi, marskości wątroby, przewlekłej niewydolności nerek, pokarmowym stanom niedoborowym i stanowią łącznie nie więcej jak 5% wszystkich przypadków tej patologii tkanki kostnej.

Trwający wiele lat zaburzony proces tworzenia się kości, prowadzi do znacznego zmniejszenia się masy kostnej, a w końcu do złamania.

Objawy osteoporozy

Objawy osteoporozy Osteoporoza może prowadzić do widocznej zmiany sylwetki, obniżenia wzrostu i deformacji kręgosłupa (odkształcenia kompresyjnego kręgów). Pojawiają się również bóle kości, ich podatnością na złamania oraz gorszym zrastaniem się po złamaniach. Odporność kości podczas osteoporozy wyraźnie spada, a beleczki kostne są cienkie i wyjątkowo kruche.

W podeszłym wieku może nastąpić skrócenie odcinka lędźwiowego i pojawienie się tzw. wdowiego garbu. Przy tym następuje uwypuklenie brzucha, ból żeber oraz mostka.

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie