Objawy kontaktowego zapalenia skóry
Najbardziej przykrym objawem kontaktowego zapalenia skóry jest swędzenie powodujące drapanie się sprzyjające zakażeniu skóry. Atopowe zapalenie skóry może wystąpić w pewnych okresach życia, w dzieciństwie i okresie niemowlęcym na twarzy, za uszami i w fałdach skóry. A w innych okresach życia zmiany wypryskowe, które pojawiają się na zgięciach stawów łokciowych i pod kolanem, na szyi lub wokół oczu i ust. Kontaktowe zapalenie skóry występuje w miejscu kontaktu z czynnikiem uczulającym, ale może tez mieć inna lokalizację.
Postępowanie w kontaktowym zapaleniu skóry
Egzema nie stanowi zagrożenia dla życia i nie przenosi się na inne osoby, jednak należy zachować ostrożność i unikać drapania zajętych miejsc skóry. Dlatego tez należy nosić bawełniane rękawiczki, krótkie przycinanie paznokci i utrzymanie w czystości. Miejsce zmian powinno być także czyste, miejsce zmian można pokrywać kremem nawilżającym lub emulsja hydroaktywną(można ją dostać w aptekach).
Gdy zmiany skórne są spowodowane kontaktem z czynnikiem drażniący m to należy unikać kontaktu z tym czynnikiem. Leczenie ogólne należy prowadzić pod wodza lekarza. Do opanowania tego należy stosować różne preparaty.
Karolina J