Objawy i leczenie siniaków
Objawy siniaków to ból miejscowy, obrzęk w miejscu urazu, zmiana zabarwienia skóry.
Prawie wszystkie siniaki, z wyjątkiem najrozleglejszych, można leczyć domowymi sposobami. Na początku urazu należy zastosować ucisk lub zimny okład, co ograniczy wypływ krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych, dzięki czemu później utworzy się mniejszy i mniej bolesny obrzęk.
Po 24-48 godzinach krwawienia w zasinionym miejscu ustaje. Należy przyspieszyć gojenie przez stosowanie wilgotnych, ciepłych okładów. Kremy i maści zawierające wyciąg z arniki zmniejszają przykre dolegliwości i przyspieszają gojenie. Po kilku dniach ból i obrzęk znikają.
Kiedy iść do lekarza?
Gdy zauważy się trudności w poruszeniu posiniaczoną kończyną. Jeśli pojawi się ból w miejscu odległym od zasinionego lub kiedy bolesność siniaka narasta. Kiedy siniak znajduje się w pobliżu oka. Uderzenie, które spowodowało zasinienie, mogło być także przyczyną poważniejszych uszkodzeń samego oka lub kości twarzoczaszki. Kiedy są to urazy głowy, klatki piersiowej lub jamy brzusznej. Jeśli obrzęk nie zniknie po kilku dniach.
Karolina J
Czy na kolanie gdy pojawi sie krwiak może pojawić się woda ? ~karolinaxxxxx
Od jakiegoś czasu pojwiają sie na moim ciele siniaki. nie pamietam żebym się uderzyła. czym moga byc spowodowane????/ ~ja
Łatwe siniaczenie się może być wynikiem zbyt niskim poziomem płytek krwi (warto wykonać morfologię), zaburzeniem krzepnięcia krwi czy skazą naczyniową. Najlepiej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. ~medisa.pl