+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Otępienie » Objawy i leczenie demencji

Objawy i leczenie demencji

W początkowych stadiach choroby, osoby dotknięte demencją mogą odczuwać zmieszanie, mieć kłopoty z pamięcią i trudności w podejmowaniu decyzji. Przy postępie choroby zaczynają odczuwać niepokój, strach i agresję. Pojawiają się urojenia i objawy psychotyczne - chorzy mogą być np. przekonani, że rodzina chce ich okraść oraz że chce im zrobić coś złego.

W późniejszych stadiach choroby osoby mogą stracić pamięć długoterminową i przestać rozpoznawać nawet członków rodziny.

Leczenie demencji

Leczenie demencji polega na ułatwieniu życia chorym, na umożliwieniu chorym prowadzenia życia zbliżonego do normalnego przez jak najdłuższy czas. Jest to pomoc w domu, np. w przygotowywaniu posiłków, zachowaniu higieny osobistej i sprzątaniu. Ważne bardzo jest także wspieranie chorego oraz jego bliskich.

W chorobie Alzheimera stosuje się leki, które maja pomóc choremu zachować jak najdłużej zdolność umysłową, oraz łagodzić objawy, takie jak agresja, drażliwość, niepokój i depresja. W późniejszych stadiach choroby często potrzebna jest opieka typu hospicyjna.

Terapie alternatywne w leczeniu demencji

Terapie niekonwencjonalne nie wyleczą demencji, jednak niektóre z nich, np. techniki relaksacyjne i aromaterapia, mogą pomóc w łagodzeniu jej objawów.

Istnieją także olejki eteryczne (np. rozmarynowy), zioła (m.in. miłorząb japoński - dwuklapowy) i składniki pokarmowe (lecytyna obecna np. w żółtkach jaj oraz dostępna w formie tabletek, a także groszek i zielone warzywa liściaste), które pomagają w usprawnieniu pamięci.

Karolina J

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie