+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Układ oddechowy » Nos

Nos

Nos jest wyniosłością w obrębie twarzy, stanowiącą drogę przepływu powietrza w procesie oddychania. Powietrze przechodzące przez nos jest oczyszczane przez znajdujące się w nim włoski, ocieplane i nawilżone. Substancje chemiczne zawarte w powietrzu są rozpuszczane w śluzie, pobudzając liczne receptory węchowe, znajdujące się w górnej części nosa. Pobudzenie tych receptorów powoduje wysłanie impulsu przez nerw węchowy do mózgowia, gdzie jest odbierany.

Iza

Dzięki przydatny opis:D ~Luba
Nos niejednokrotnie jest niedocenianym "narządem". Chodzi właśnie o funkcję ogrzewania i nawilżania powietrza. Natura wymyśliła coś genialnego w swojej funkcjonalności i prostocie. Szczególnie narażeni na dolegliwości związane z oddychaniem suchym i zimnym powietrzem są ludzie po wykonaniu tracheostomii. Dla nich właśnie zaprojektowane zostały sztuczne nosy. Są to urządzenia, które nagrzewają się podczas wydechu pacjenta, żeby oddać ciepło podczas wdechu i ogrzać tym samym powietrze. Niejednokrotnie pacjenci posiada po kilka rodzajów takich sztucznych nosów - zostały nawet wymyślone specjalne rodzaje sztucznych nosów do stosowania pod prysznicem.
Funkcja nawilżania i ogrzewania nie jest jedyną funkcją. Błona śluzowa nosa pełni także funkcję, która nie została wymieniona, a dokładnie funkcję receptorową informującą mózg o przepływie powietrza. Ma to szczególne znaczenie u pacjentów uzależnionych od ksylometazolinowych kropli do nosa. U pacjentów uzależnionych od tych kropli do nosa może z czasem dojść do zaniku błony śluzowej nosa. Chorzy po odstawieniu leku czują się źle, nie mogą oddychać z powodu obrzęku błony śluzowej nosa. Po zastosowaniu kropli obrzęk znika na pewien czas. W przypadku całkowitego zaniku błony śluzowej nosa chory nie odczuwa ruchu powietrza w nosie i ma cały czas uczucie duszności. ~medisa_pl
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie