Nietrzymanie moczu należy do zaburzeń czynnościowych. Polega ono na braku kontroli nad zwieraczem pęcherza, co prowadzi do mimowolnego oddawania moczu.
Cewka moczowa kontrolowana jest przez mięśnie o pierścieniowym przebiegu włókien - zwieracz, które są poddane naszej woli. Zamykają się i otwierają ujścia układu moczowego. Jeśli jest to poza naszą kontrolą, wtedy traci się możliwość zatrzymania wydalin, które zostają wyrzucone na zewnątrz organizmu.
Przypadki nietrzymania moczu są najczęstsze u osób starszych i niemowląt. U niemowląt jest to normalne, gdyż do 2 roku życia nie posiadają one umiejętności kontrolowania mięśni zwieracza. Jeżeli stan ten utrzymuje się u dziecka w wieku 3-4 lat należy udać się z nim do lekarza, gdyż może to świadczyć o zaburzeniach fizycznych bądź psychicznych.
U osób starszych natomiast nietrzymanie moczu występuje w przypadku nietypowych sytuacji emocjonalnych, w niektórych chorobach, a także może być objawem otępienia starczego.
Nietrzymanie moczu może wystąpić w każdym wieku. Może być to wynikiem uszkodzenia rdzenia kręgowego. Na działanie zwieracza cewki moczowej mogą mieć także wpływ choroby układu moczowo-płciowego (np. prostaty). Również i czynniki psychiczne odpowiadają za prawidłową kontrolę zwieraczy.
Nietrzymanie moczu często pojawia się także u kobiet po menopauzie. Przyczyną jest uszkodzenie krocza w czasie porodu bądź menopauzalne zmiany w cewce. Przykry zapach, zabrudzenie, możliwość rozwoju zakażenia należą do przykrych i kłopotliwych zjawisk związanych z nietrzymaniem moczu. Może to doprowadzić osobę chorą nawet do ciężkiej depresji.
Karolina J