+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Duszenie się » Duszenie się w wyniku nieprawidłowo połkniętego pokarmu

Duszenie się w wyniku nieprawidłowo połkniętego pokarmu

Nieprawidłowo połknięty pokarm może wywołać duszność. Osoba, która właśnie się zakrztusiła, ma bardzo typowe zachowanie. Jej usta są rozwarte, nie może nic mówić oraz czyni rozpaczliwe wysiłki w celu złapania oddechu. Charakterystyczną pozycją są ręce skrzyżowane na gardle. Jest to spowodowane przedmiotem, który wykonał nieprawidłową drogę i zagradza przejściu powierza do płuc. W takim przypadku należy wezwać lekarza bądź pogotowie. Jeżeli osoba, która właśnie się zakrztusiła, dusi się - należy udzielić jej specjalistycznej pomocy. Wszystkie czynności są opisane poniżej.

Leczenie w przypadku nieprawidłowo połkniętego pokarmu

Nieprawidłowo połknięty pokarm należy jak najszybciej usunąć z dróg oddechowych.

1. Zabieg Heimlicha wykonywany na osobie poszkodowanej, która znajduje się w pozycji stojącej lub siedzącej.

Za poszkodowanym staje lub sadowi się osoba ratująca. Jej ręce są przekładane pod jego pachami tak, aby otoczyć brzuch. Jedną rękę zaciska się w pięść i obejmuje drugą dłoń. Następnie naciska się na dół nadbrzuszny poszkodowanego. Dół ten znajduje się powyżej pępka. Osoba ratująca musi również przyciągać go zdecydowanie do siebie i pociągać do góry. Ciało obce powinno znaleźć się w ustach poszkodowanego.

2. Zabieg Heimlicha wykonywany na osobie poszkodowanej, która znajduje się w pozycji leżącej.

Należy usiąść okrakiem na udach osoby poszkodowanej. Obie ręce ratownika pozostają skrzyżowane na dole nadbrzusznym chorego, trochę powyżej pępka. Ratownik musi naprężyć mięśnie ramion oraz energicznym ruchem posunąć je ku górze. W razie niepowodzenia operację powtarza się aż do znalezienia się ciała obcego w ustach poszkodowanego.

3. Usuwanie ciała obcego u małego dziecka.

Dziecko jest ułożone na brzuchu na przedramieniu lub udach osoby ratującej. Następnie zostaje kilka razy lekko uderzone w środek pleców. W razie niepowodzenia, należy odwrócić dziecko na plecy głową do dołu. Trzeba wtedy wykonać cztery identyczne klepnięcia w sam środek klatki piersiowej. Dziecko może być również wzięte za stopy i kilka razy klepnięte w plecy.

Monika K

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie