I – węchowy - to nerw czuciowy, który przewodzi wrażenia zmysłowe z narządu węchu.
II – wzrokowy – to nerw czuciowy, który przewodzi wrażenia zmysłowe z narządu wzroku.
III – okoruchowy – to nerw ruchowy, który steruje ruchami gałki ocznej, unerwia zwieracz źrenicy, dźwigacz powieki i mięsień rzęskowy.
IV- bloczkowy – to nerw ruchowy, który steruje ruchami gałki ocznej.
V – trójdzielny – to nerw czuciowo-ruchowy, który unerwia ruchowo mięśnie policzków i żuchwy oraz przewodzi wrażenia dotykowe ze skóry twarzy i smakowe z języka.
VI – odwodzący – to nerw ruchowy, który steruje ruchami gałki ocznej.
VII – twarzowy – to nerw czuciowo-ruchowy, który reguluje czynność gruczołów jamy ustnej, unerwia ruchowo mięśnie mimiczne twarzy i powieki oraz przewodzi wrażenia smakowe języka.
VIII – przedsionkowo-ślimakowy – to nerw czuciowy, który przewodzi wrażenia zmysłowe z narządów słuchu i równowagi.
IX – językowo–gardłowy – to nerw czuciowo-ruchowy, który steruje pracą ślinianek przyusznych, unerwia ruchowo mięśnie gardła oraz przewodzi wrażenia smakowe z języka.
X – błędny – to nerw czuciowo-ruchowy, który przewodzi wrażania czuciowe ze skóry uszu oraz z krtani i tchawicy, steruje pracą serca i innych narządów klatki piersiowej oraz jamy brzusznej, a także unerwia ruchowo mięśnie gardła, krtani i przełyku.
XI – dodatkowy - to nerw czuciowo-ruchowy, który oddaje włókna autonomiczne do nerwu błędnego, unerwia ruchowo mięśnie szyi i górnej części obręczy barkowej oraz przewodzi wrażenia czuciowe z prioprioreceptorów mięśni szyi.
XII – podjęzykowy – to nerw ruchowy, który unerwia mięśnie języka.
Monika K