Nerki to narządy należące do układu moczowego. Stanowią jego pierwszą i najważniejszą część. Funkcją nerek jest filtrowanie krwi. Usuwane są z niej trujące substancje, sole i nadmiar wody. Wszystkie odciągnięte substancje tworzą mocz, który spływa dalej moczowodem aż do pęcherza moczowego.
Nerka jest narządem parzystym. Ma długość 10 cm, szerokość - 5 cm i grubość - 2,5 cm. Jej kształt przypomina ziarno fasoli. Wewnątrz nerki znajduje się kora, rdzeń oraz miedniczki nerkowe. Pierwsza część jest bladoczerwona, a druga jasna.
W nerkach znajdują się miliony nefronów, które są przewodami wytwarzającymi i odprowadzającymi mocz. Miedniczka, która występuje we wnętrzu nerki, przypomina lejek. Jej funkcją jest zbieranie moczu i odprowadzanie go do moczowodów.
Nerka jest otoczona torebką. Jest to zewnętrzna tkanka, której zadaniem jest ochrona nerki przed zakażeniom oraz utrzymywanie jej w odpowiedniej pozycji. We wnęce nerki, która jest wklęsła, znajdują się moczowody oraz naczynia krwionośne i nerwy.
Monika K