Natrysk jest to zabieg w którym czynnikiem leczniczym jest ciśnienie oraz temperatura uderzającego w ciało jednego lub wielu strumieni wody. Istnieje możliwość regulacji temperatury, ciśnienia oraz kształtu strumienia poprzez odpowiednie ustawienia w tzw. katedrze natryskowej.
Kształt strumienia można regulować nasadkami dołączonymi do węża przymocowanego do katedry. Jest bardzo wiele rodzaj natrysków, ale do najbardziej popularnych należą: natryski ruchome, natrysk biczowy oraz szkocki.
Podczas natrysku ruchomego ciało pacjenta zostaje poddane działaniu ruchomego różnie ukształtowanego strumienia wody na poszczególne okolice ciała. Osoba wykonująca zabieg powinna znajdować się około 3-4 m od chorego.
Z kolei zabieg natrysku biczowego różni się od natrysku ruchomego tym, iż strumień wody wydobywający się z węża zostaje okresowo przerywany co daje uczucie uderzeń bicza.
Jedną z odmian natrysku biczowego jest natrysk szkocki, do tego zabiegu stosuje się na zmianę wodę ciepłą i zimną. Zabieg kończy się po ok. 3 min. stosując wodę zimną.
Kolejną odmianą natrysku biczowego jest natrysk nitkowaty. Do jego wykonania służy specjalna nasadka o bardzo malej średnicy. Zastosowanie takiej nasadki wraz z dużym ciśnieniem wywołuje silny odczyn ze strony naczyń krionośnych skóry, który może utrzymywać się przez jakiś czas po zabiegu.
Siła uderzenia jest oczywiście zależna od odległości w jakiej pacjent znajduje się od katedry, gdyż jak wiadomo w miarę zwiększania odległości strumień ulega rozproszeniu, przez co uderzenie jest mniej efektowne.