Nadczynność tarczycy
Objawami nadczynności tarczycy (nadprodukcja hormonów tarczycy: tyroksyny i trójjodotytoniny) są: silne osłabienie, chudnięcie, zaburzenie rytmu serca, podniesione ciśnienie, zwiększone zużycie tlenu, wzmożona pobudliwość, potliwość, drżenie rąk i obrzęki stóp, zaburzenia snu i cyklu miesięcznego.
Choroba Gravesa - Basedowa
Najcięższą postacią nadczynności tarczycy jest
choroba Gravesa-Basedowa objawiająca się również pieczeniem, swędzeniem i łzawieniem oczu, nadwrażliwością na światło oraz wytrzeszczem oczu. W tym schorzeniu główną przyczyna jest to, ze organizm produkuje przeciwciała przeciwko receptorowi TSH. Skutkiem tego jest to, ze tarczyca nie wysyła sygnałów do mózgu i nie przestaje produkować hormonów (nie zważa na to, czy ich stężenie jest wysokie czy niskie).
Choroba Plummera
Drugim schorzeniem zdrowotnym jest
choroba Plummera, czyli powstałe na tarczycy guzki. Niestety cztery razy częściej chorują na tą chorobę kobiety w wieku 30-50 lat. Jako powikłania mogą u takich osób wystąpić stany zapalne, utrata wzroku a także zwiększona łamliwość kości. Aby wyleczyć to schorzenie należy przywrócić właściwe stężenie hormonów we krwi pacjenta. Robi się to farmakologicznie lub chirurgicznie.
Monika K
Czy przy nadczynności tarczycy można zajśc w ciąze i urodzic zdrowe dziecko ~teresa a
Od czterech miesiĘecy leczę nadczynność METIZOLEM i przeszłam w niedoczynność.Wtedy lekarz kazał mi przerwać lek na 2 -tyg.i wtedy wróciła nadczynność .Dostalam skierowanie do szpitala na radiojod.Czy ta metoda jest konieczna i czy są jakies powiłania w czasie .mam 52 lata ADA DZIEKUJĘ ~ADA