+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Naczynia krwionośne » Naczynia krwionośne uda

Naczynia krwionośne uda

Aorta i żyła główna dolna są największymi naczyniami ciała. Dzielą się one w miednicy, każda na dwie części, aby dotrzeć do kończyn dolnych. Krew bogatą w tlen prowadzi tętnica udowa, a krew bogatą w dwutlenek węgla prowadzą dwie żyły: udowa i odpiszczelowa.

Aorta w miednicy dzieli się na dwie tętnice biodrowe wspólne: prawą i lewą. Po kolejnych podziałach do kończyny dolnej dociera tętnica udowa. Jej tętno można zbadać w pachwinie, ponieważ leży tam płytko pod skórą. W udzie tętnica przybiera położenie bardziej głębokie.

Żyły kończyny dolnej, analogicznie do kończyny górnej, dzielą się na dwie grupy: powierzchowną i głęboką. Do pierwszej grupy należy żyła odpiszczelowa, która zbiera odtlenowaną krew z powierzchni uda. Żyła biegnie przez całą kończynę dolną i jest zaliczana do najdłuższych żył w organizmie. W pobliżu tętnicy udowej leży głęboko położona żyła udowa, która prowadzi krew z dwóch grup żył kończyny dolnej.

Monika K

Witam, Zimno mi w nogi, mam dreszcze i "gęsią skórę", w nocy nie mogę spać ponieważ dokucza mi to zimno, bóle nóg, aż po uda, czasem bóle w pośladku, pieczenie skóry i mięśni pod skórą. Zimno tych nóg dokucza mi także w ciągu dnia. Coraz bardziej bolą mnie nogi przy wchodzeniu po schodach, czasem pobolewają mnie stawy biodrowe , lub kolanowe. Mam często opuchnięte , "sztywne" doły podkolanowe i łydki pod kolanami i w ogóle nogi z tyłu. Gdzie się udać? W jednym z dołów podkolanowych mam ponoć cystę Bakera. ~Zintra
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie