Móżdżek to część mózgu składająca się z dwóch półkul i robaka. Móżdżek jest zbudowany z komórek, włókien nerwowych i gleju. Pokrywa go istota szara (kora móżdżku), a przez jego wnętrze biegną włókna nerwowe, które tworzą istotę białą. Móżdżek kontroluje napięcie mięśni szkieletowych, reguluje dokładność ruchów oraz odpowiada za ich koordynację. Uszkodzenie móżdżku powoduje zanik możliwości wykonywania precyzyjnych czynności.
Gdy usunie się móżdżek to początkowo objawy przypominają sztywność odmóżdżeniową. Występuje wtedy nadmierne napięcie prostowników i zwiotczenie zginaczy oraz niepokój i ogólne pobudzenie. Po kilku dniach następuje brak napięcia mięśni, niezborność i niedokładność. Uszkodzenie tylko jednej półkuli móżdżku powoduje powstanie braku napięcia mięśni po stronie uszkodzenia. Późniejsze objawy to: atonia (brak napięcia tonicznego w mięśniach szkieletowych), astazja (wahania i kołysania głowy, tułowia i kończyn), ataksja (pośledzenie zdolności i płynności ruchów) i astenia (wykonywanie ruchów niecelowych).
Móżdżek ma również wpływ na układ krwionośny (czynności serca oraz szerokość naczyń), układ nerwowy (pobudliwość receptorów, komórek nerwowych oraz czynności autonomicznego układu nerwowego) oraz sprawność komórek w korze mózgu.
Monika K