Mononukleoza zakaźna jest to choroba wywołana przez wirus Epsteina i Barr. Choroba ta jest nagła, łagodna i ustępuje samoistnie. Dotyka głownie osoby w wieku młodzieńczym i z reguły jest przekazywana wraz ze śliną i wydzieliną z nosa. Czasami nazywana jest także chorobą pocałunku. Choroba ta jest rozpowszechniana na całym świecie. Jest roznoszona głownie w wielkich skupiskach ludzkich, takich jak szkoły i uczelnie.
Mononukleoza zakaźna przechodzi samoistnie w większości przypadków, w ciągu jednego do czterech tygodni, jednak czasami może trwać dwa lub trzy miesiące. Jednak rokowania są bardzo dobre.
Powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Bywa, że w wyjątkowych przypadkach następuje śmierć na skutek samorzutnego pęknięcia śledziony; mogą wystąpić zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu). Innymi występującymi komplikacjami są: zapalenie płuc, zaburzenia widzenia, pracy serca i nerek.
Nie ma leku, który skutecznie zwalczałby wirusy mononukleozy zakaźnej, dlatego leczenie polega głownie na złagodzeniu objawów mononukleozy. Poza tym trzeba koniecznie leżeć w łóżku w okresie fazy ostrej gorączki, a jeśli została zaatakowana także wątroba, należy pozostać w łóżku znacznie dłużnej.
Karolina J