+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Układ moczowy » Mocz

Mocz

Mocz jest to przezroczysty płyn o żółtej barwie i charakterystycznym zapachu. Produkowany jest przez nerki i odprowadzany z nich przez moczowody, pęcherz i cewkę - drogi moczowe, na zewnątrz. Mocz to filtrat (produkt filtracji) osocza (części płynnej krwi), gdyż zawiera wszystkie substancje zbyteczne lub odpadki, które nie są organizmowi potrzebne, lub nawet mogą działać toksycznie, jeśli występują w nadmiernych ilościach.

Mocz składa się głównie z wody, ale zawiera także inne substancje wydalane z ustroju, np. sole mineralne (sód, potas, chlor, wapń) oraz związki organiczne: mocznik, kwas moczowy, kreatynina, witamina C itp.

Wytwarzanie i wydalanie moczu stanowi zasadnicze znaczenie dla prawidłowego działania całego organizmu. Wytwarzanie moczu jest procesem ciągłym, natomiast wydalanie nie, za co odpowiada zbiornik moczu, jakim jest pęcherz.

Proces wytwarzanie moczu jest bardzo złożony i zachodzi w nerkach, a dokładniej w nefronach. Do nerek ciągle dostarczana jest krew, która przeszła przez wszystkie tkanki oraz narządy ustroju i jest pełna zbędnych substancji. Substancje te w czasie przepływania przez nerki przechodzą do układu kanalików (cewki nerkowe) wraz z wodą. W ten sposób powstaje mocz pierwotny, którego ilość jest znacznie większa niż ilość moczu ostatecznego, wydalanego z ustroju.

Z moczu pierwotnego z powrotem wchłaniane są niektóre związki i prawie cała woda, która przeszła przez filtrację nerek. Woda i krew odprowadzana jest przez żyły nerkowe. To jest mechanizm regulacji zawartości wody w ustroju.

Karolina J

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie