+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Układ mięśniowy » Mięśnie

Mięśnie

Mięśnie znajdują się w całym ustroju, zbudowane są z tkanki mającej zdolność kurczenia się m.in. pod wpływem określonych bodźców nerwowych. Kurczliwość mięśni umożliwia nam poruszanie się.

Komórki tworzące tkankę mięśniową to włókna mięśniowe, nazywane tak, gdyż ich kształt jest wydłużony i przypomina wrzeciono. Pod mikroskopem można zobaczyć dwa rodzaje włókien, które występują w mięśniach człowieka:
- mięśnie prążkowane złożone są z włókien wykazujących na całym przebiegu prążki poprzeczne;
- mięśnie gładkie, wydają się gładkie gdyż ich włókna nie mają prążków;

Jednym z rodzai mięśni prążkowanych są mięśnie szkieletowe (są przyczepione do kości i umożliwiają ruch ciała) oraz mięsień sercowy (tworzący ścianę serca), którego skurcze pompują krew do całego ciała. Różnice między mięśniem sercowym, a mięśniami szkieletowymi są bardzo niewielkie. Mięsień sercowy nie jest zależny od naszej woli, i serce kurczy się, mimo, że nie zwracamy na to uwagi. Natomiast mięsień szkieletowy jest zależny od naszej woli, musimy pomyśleć o ruchu zanim go wykonamy za pomocą tych mięśni.

Mięśnie gładkie, nazywane inaczej trzewnymi, gdyż są ważna częścią narządów pustych (np. przewodu pokarmowego, naczyń krwionośnych i chłonnych, dróg oddechowych). Mięśnie te kurczą się bez ingerencji naszej woli i nasza świadomość nie jest w stanie ich kontrolować. Z każdą komórką mięśniową współpracuje nerw przekazujący polecenie wykonania skurczu; poza tym obecność nerwu chroni włókno mięśniowe przed zwyrodnieniem i pomaga w utrzymaniu jego aktywności.

Karolina J

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie